munkavédelmi egyéni védőeszköz, védőfelszerelés építkezési területen

Biztonsági és egészségvédelmi terv

Biztonsági és egészségvédelmi terv

Biztonsági és Egészségvédelmi Terv, azaz a BET

Építkezések, kivitelezési munkálatok során Biztonsági és Egészségvédelmi Tervet kell készíteni a vonatkozó rendelet alapján.

Köztudottan az építkezési, kivitelezési munkaterületen dolgozó munkavállalók különösen magas baleseti és egészségügyi kockázatnak vannak kitéve. Magyarországon évente közel 1000 munkabaleset történik csak az építőiparban, az elmúlt évek statisztikái alapján. A statisztikák alapján a közel 1000 munkabalesetből évente közel 30 ember veszti életét.

A balesetek fő oka általában a különböző szakágak munkavállalói munkaszervezés nélkül egy időben történő munkavégzése. Ki kell emelnünk továbbá a tervezési és hibákat, hiányosságokat, valamint a védelmi intézkedések hiányát.

A BET szabályozása

A vonatkozó jogszabályi előírás alapján a kiviteli tervek készítésével összefüggésben a (tervezői) koordinátor szakmailag ellenőrzi a BET-et.

A jogszabály nem definiálja azt, hogy ki készítse el a BET-et, de indirekt módon a tervtartalmának szabályozásánál megjeleníti a munkavédelmi ismeretek és hozzáértés meglétének szükségességét.

A gyakorlatban a Biztonsági és egészségvédelmi terv – ha az a kiviteli terv készítésekor készülne – nagyon sok esetben elmarad.

Esetenként a tervező munkavédelmi képesítéssel rendelkező munkatársa, az esetek döntő többségében pedig külsős munkavédelmi szakember/biztonsági és egészségvédelmi koordinátor készíti el a biztonsági és egészségvédelmi tervet.

Mivel a kivitelező az építési munkahely kialakítását csak akkor kezdheti meg, ha a kivitelezési tervdokumentáció részét képezi a Biztonsági és Egészségvédelmi Terv, azaz a BET, az építkezések döntő hányadánál a BET-et a kivitelező munkavédelmi szakembere, biztonsági és egészségvédelmi koordinátora vagy külsős munkavédelmi szakember/biztonsági és egészségvédelmi koordinátor készíti.

Kivitelezőként nagyon fontos tisztázni a BET kérdését.

Tervezőként és Kivitelezőként nagyon fontos tisztázni a BET kérdését.

A biztonsági és egészségvédelmi terv (BET) készítésének előzményei:

Egy építőipari beruházás esetén első lépésként a megrendelő, vagy annak megbízottja meghatározza az általa kért munka tartalmát. Erről a munka jellegének megfelelően vázlat készül.

Ez lehet folyamatábra technológia esetén, vázlatterv épület stb. esetén, és ezek főbb paraméterei. A vázlat alapján a tervezői feladat a kiviteli terv előzményeinek elkészítése.
Az előzmények a munka volumenének megfelelően változhatnak, általában az alábbiak lehetnek:

  • hatástanulmányok, amelyek általában nagy volumenű beruházásoknál vagy káros környezeti hatás lehetősége esetén szükségesek,
  • előterv, a létesítmény fő jellemzői alapján a megvalósíthatóságnak egy lehetséges változata, és az ehhez tartozó korai költségbecslés,
  • engedélyezési tervdokumentáció, a hatósági engedélyek beszerzéséhez a beruházás főbb paramétereit adja meg,
  • tendereztetési tervdokumentáció, amely általában pályázati kiírás esetén szükséges.


A BET hiánya esetén az illetékes hatóság bírságot szab ki. Ne kockáztasson, kérjen ajánlatot, tanácsot!

Biztonsági és egészségvédelmi terv készítését vállaljuk zala megyében, zalaegerszegen és országszerte is!

 

Ezen felül cégünket az alábbi szaktevékenységgel kapcsolatban keresheti:

Ahhoz, hogy egy cég valóban megfeleljen a munkavédelmi előírásoknak számos egyéb feladatot és dokumentumot is rendezni kell. Az alábbiakban felsorolunk néhány kulcsfontosságú munkavédelmi teendőt, amelyekről a munkáltatónak gondoskodnia kell a balesetek és bírságok elkerülése érdekében:

  • Kockázatértékelés készítése: Részletes felmérés a munkahelyi veszélyforrásokról, kockázatokról, és a megelőző intézkedésekről. Ezt jogszabály szerint rendszeresen frissíteni kell (pl. új technológia bevezetésekor, munkahelyi baleset után stb.).
  • Munkavédelmi szabályzat készítése: A cégre szabott belső szabályzat, amely összefoglalja a munkavédelmi előírásokat, felelősségi köröket és eljárásokat.
  • Munkaeszközök üzembe helyezése munkavédelmi szempontból: Új gépek, berendezések használatba vétele előtt munkavédelmi szempontú előzetes vizsgálat és dokumentáció készítése.
  • Időszakos felülvizsgálatok: Például érintésvédelmi felülvizsgálatok (elektromos berendezések ellenőrzése), villámvédelmi felülvizsgálatok (épületek villámvédelme), emelőgépek időszakos vizsgálata, stb. Ezeket meghatározott gyakorisággal szakemberrel kell elvégeztetni.
  • Egyéni védőeszköz juttatási rend: Írásban rögzíteni kell, hogy mely munkakörökben milyen egyéni védőfelszerelések (sisak, védőszemüveg, hallásvédelem, stb.) járnak, és biztosítani kell azok megfelelő használatát.
  • Elsősegélynyújtás feltételei: A munkahelyen kijelölt, kiképzett elsősegélynyújtók, megfelelő felszereltség (elsősegély dobozok) megléte, és ezek ismertetése a dolgozókkal.
  • Mentési tervek, vészhelyzeti intézkedések: Rendkívüli helyzetek (pl. tűz, robbanás, vegyi baleset) esetére kész terv a menekülésre, mentésre. Ezeket ismertetni kell a munkavállalókkal és időnként gyakorlatokkal ellenőrizni a működésüket.
  • Helyszíni bejárások, belső ellenőrzések: Rendszeres munkavédelmi bejárások dokumentálása, melyek feltárják az esetleges hiányosságokat, hogy azokat időben lehessen javítani.
  • Orvosi (foglalkozás-egészségügyi) vizsgálatok: Az előírt üzemorvosi vizsgálatok elvégeztetése a munkavállalókkal (alkalmassági vizsgálatok, időszakos vizsgálatok bizonyos munkakörökben).
  • Munkabalesetek kivizsgálása: Ha mégis bekövetkezne egy baleset, azt a jogszabályi előírások szerint ki kell vizsgálni, jegyzőkönyvezni, bejelenteni a hatóság felé, és megtenni a szükséges megelőző intézkedéseket.

A fenti lista nem teljes körű, de jól mutatja, hogy a munkavédelem összetett feladatkör, amely folyamatos figyelmet igényel. Cégvezetőként érdemes mindezt szakértőkre bízni, hogy Ön nyugodtan fókuszálhasson a fő tevékenységére, miközben biztos lehet benne, hogy vállalkozása megfelel a munkavédelmi előírásoknak.