Fluormentes kézi tűzoltókészülékek – új korszak a tűzvédelemben
Az utóbbi években jelentős változás indult a tűzoltókészülékek piacán: megjelentek a fluormentes oltóanyaggal töltött habbal oltó készülékek. Ennek hátterében elsősorban környezetvédelmi és egészségügyi aggodalmak állnak, valamint szigorodó uniós szabályozás. Az alábbiakban áttekintjük, miért van szükség fluormentes habokra, hogyan reagálnak a gyártók (például az EMME, a Mobiak és a BAVARIA), és milyen hatással van mindez a magyar tűzvédelmi piacra.
Miért van szükség fluormentes kézi tűzoltókészülékekre?
A hagyományos habbal oltó készülékek oltóanyaga gyakran tartalmaz per- és polifluorozott alkil-vegyületeket (PFAS), melyeket „örök vegyi anyagoknak” is neveznek rendkívüli perzisztenciájuk miatt. Ezek a fluortartalmú tenzidek kiváló oltási képességet adnak (úgynevezett AFFF habok – aqueous film forming foam), mert vékony vízfilmréteget képeznek az égő anyag felszínén, elzárva a levegőtől és megakadályozva a párolgást. Ugyanakkor a PFAS-anyagok rendkívül lassan bomlanak le, felhalmozódnak a környezetben és az élő szervezetekben, és számos súlyos egészségügyi problémával hozhatók összefüggésbe (például rákos megbetegedések, immunrendszeri károsodás, meddőség). A vizsgálatok kimutatták, hogy Európa-szerte több ezer helyszín – például repülőterek és katonai bázisok környéke – szennyeződött fluorozott habok használata miatt, mivel a habbal eloltott tüzek után a PFAS a talajba és a vízbe szivárgott. Mindezek nyomán egyre sürgetőbbé vált olyan habképző anyagok kifejlesztése, amelyek nem tartalmaznak fluort, ezáltal biológiailag lebomlanak és nem jelentenek hosszú távú terhelést a környezetre.
Szabályozási háttér (EU és hazai előírások)
A fluorozott habanyagok visszaszorítását nemzetközi egyezmények és uniós jogszabályok is megkövetelik. Az EU 2019/1021/EU rendelet (a perzisztens szerves szennyezőanyagokról szóló rendelet) módosításai a PFOS/PFOA vegyületek tűzoltóhabokban való alkalmazását fokozatosan tiltólistára helyezték. Ennek részeként már 2020-tól tilos az ilyen habok használata tűzoltási gyakorlatokon és új töltetek gyártásánál, valamint a meglévő készletek tárolása is korlátozás alá esett. 2025. július 4. fordulópont lesz: ettől az időponttól az oltóanyag-gyártók, készülékgyártók és forgalmazók nem hozhatnak forgalomba fluortartalmú habbal töltött tűzoltókészüléket az EU-ban. Fontos azonban hangsúlyozni, hogy ez nem jelenti azt, hogy minden jelenleg használatban lévő habbal oltót azonnal le kell selejtezni. A jogszabály előírásai szerint a már meglévő készülékek oltóanyagát elegendő az esedékes műhelyi karbantartáskor (5 évente) cserélni fluormentes habra, feltéve, hogy a gyártó az adott készüléket már új, fluormentes habanyaggal is bevizsgáltatta és tanúsíttatta. Ez azt jelenti, hogy például egy 2025 júniusában vásárolt habbal oltó készülék esetén 2030-ig használható maradhat a benne lévő régi hab.
A szigorú szabályozás mögött az a cél áll, hogy 2025 után már ténylegesen ne kerülhessen újabb PFAS-tartalmú szennyeződés a környezetbe tűzoltó habok által. Ezt követően a fluoros habanyagokat teljesen kivonják a forgalomból, és a készenlétben tartott habbal oltókban is kizárólag fluormentes töltet lehet majd. A magyar tűzvédelmi hatóságok – az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság (OKF) – szintén követik és érvényesítik ezeket az uniós előírásokat, beépítve a vonatkozó követelményeket a hazai gyakorlatba. (Az Országos Tűzvédelmi Szabályzatban ugyan a tűzoltókészülékekre vonatkozóan a tűzosztály és oltásteljesítmény a mérvadó, de a készülékek típusengedélye és forgalmazása során már figyelembe kell venni az EU-s vegyianyag-korlátozásokat.)
A gyártók felkészülése és új termékek
A piac legnagyobb szereplői időben felismerték a változásokat, és elkezdték fejleszteni a fluormentes oltóanyagú termékeiket. Fluormentes habbal oltó kézi tűzoltókészülékek ma már több neves gyártó kínálatában is elérhetők. Például az olasz EMME cég kifejlesztette Green Wave névre keresztelt termékcsaládját, benne egy 6 literes habbal oltóval, amelynek adalékanyaga nem tartalmaz fluort. Hasonlóképpen a görög MOBIAK is piacra dobott környezetbarát, fluormentes habbal töltött készülékeket – 6 literes és 9 literes kivitelekben egyaránt. A német BAVARIA vállalat pedig PureNature sorozatnéven kínál fluormentes haboltókat, amelyek megfelelnek az európai szabványoknak és oltásteljesítmény-követelményeknek. Látható tehát, hogy a vezető gyártók már évek óta készülnek a váltásra, és 2025-re a legtöbbjük rendelkezik olyan minősített termékkel, amely kielégíti a szigorú új előírásokat.
Az új fejlesztésű fluormentes habkészülékek külsőre és használatukban szinte alig különböznek a hagyományosoktól, de a bennük lévő oltóhab összetétele teljesen megújult. A gyártók jellemzően növényi alapú, biológiailag lebomló tenzidkeverékeket alkalmaznak a habképzéshez, amelyek nem fluorozottak. Ezek a készülékek megkapják a szükséges tanúsítványokat (pl. EN 3-7 szabvány szerinti minősítés, CE jelölés, nyomástartó berendezés megfelelőség, stb.), így ugyanúgy telepíthetők a megfelelő tűzveszélyességi osztályú területekre, mint fluortartalmú elődeik.
Fontos megjegyezni, hogy az oltási hatásmechanizmus terén van némi különbség a régi és az új habanyagok között. A korábbi, fluortartalmú AFFF habok egyik előnye a film-képző tulajdonság volt: a habból kiülő vékony vízréteg gőzzáró réteget alkotott az éghető folyadék felszínén, ami kiválóan akadályozta a tűz terjedését és a gőzképződést – ennek köszönhetően egy 6–9 literes habbal oltóval akár 233B tűzosztályú (nagy kiterjedésű folyadéktűz) is eloltható volt. Ezzel szemben a jelenleg elérhető fluormentes habkoncentrátumok nem képeznek ilyen filmréteget, oltóhatásukat inkább magának a habnak a jelenléte és a tartós habtakaró biztosítja. Emiatt ugyanakkora töltetmennyiséggel általában valamivel alacsonyabb oltásteljesítmény érhető el – például egy 6 literes fluormentes habbal oltó jellemzően 144B minősítést kap (szemben a korábbi 183B vagy 233B értékekkel). A gyártók ezt a különbséget sok esetben nagyobb méretű (pl. 9 literes) készülékek kifejlesztésével, illetve az oltóanyag folyamatos fejlesztésével igyekeznek ellensúlyozni. A felhasználóknak pedig érdemes lehet több készüléket telepíteniük adott terület védelmére, ha csak fluormentes habbal oltók állnak rendelkezésre ugyanazon kockázati szint mellett.
Piaci hatások és kilátások
A fluormentes technológiára való átállás a tűzvédelmi piac számos szereplőjét érinti, a habképzőanyag-gyártóktól kezdve a tűzoltókészülék-gyártókon át a forgalmazókig és karbantartókig. Rövid távon bizonyos zavarok és költségnövekedések jelentkeztek. Mivel a nagy oltóanyaggyártók fokozatosan beszüntetik a fluortartalmú habok előállítását, a régi típusú habkészletek utántöltése egyre nehezebb és drágább. Már most tapasztalható, hogy a fluortartalmú habanyagokból hiány van a piacon, és az árak meredeken emelkednek. Szakértők becslése szerint az új szabályozás hatására a habbal oltó készülékek ára 80–100% közötti mértékben is növekedhet a váltás időszakában. Ez azt jelenti, hogy egy hasonló teljesítményű fluormentes haboltó akár kétszer annyiba is kerülhet most, mint korábban egy hagyományos. Ugyanakkor várható, hogy hosszabb távon, amikor már minden gyártó teljesen átállt az új habokra és a gyártási volumen megnő, az árak ismét konszolidálódnak majd.
A keresleti oldalon is változás érzékelhető. Több végfelhasználó és cég már most előnyben részesíti a fluormentes habbal oltók beszerzését, részben környezettudatossági okokból, részben pedig mert félreértések terjedtek el a jogszabályi kötelezettségekről. Néhány piaci szereplő ugyanis tévesen azt kommunikálta, hogy 2025 közepétől minden habbal oltót ki kell cserélni fluormentesre – ez azonban, ahogy fent tisztáztuk, nem szó szerint igaz. A félretájékoztatás ellenére az ügyfelek egy része már most lecseréli a régi készülékeit új, fluormentes típusokra vagy legalábbis ilyeneket vásárol pótlásként, ami fokozott keresletet teremt ezen termékek iránt. A forgalmazók és szakcégek részéről az a tanács, hogy aki biztosan habbal oltó készüléket igényel a létesítményébe, idejekorán szerezze be a fluormentes változatot. Jelenleg ugyanis még elérhetők átmeneti készletek viszonylag kedvezőbb áron, és így az 5 év múlva esedékes oltóanyag-csere alkalmával már csak az olcsóbb, tömegtermelésben gyártott új habot kell majd betölteni. Ezzel szemben, ha valaki kivár, könnyen szembesülhet azzal, hogy a régi típusú hab utántöltése addigra már nem beszerezhető, az új pedig éppen a csúcsáron lesz kapható.
A tűzoltókészülékek karbantartásával foglalkozó vállalkozásoknak is alkalmazkodniuk kell. Fel kell készülniük arra, hogy a következő években sok ügyfél habcserét fog kérni a meglévő készülékeiben, illetve arra, hogy a szervizekben keletkező régi habanyagokat szakszerűen semlegesíteni és veszélyes hulladékként megsemmisíteni kell. Ez logisztikai és költségterhet jelent, amit végső soron a felhasználók fizetnek meg. Ugyanakkor az átállás nem csupán kihívás, hanem üzleti lehetőség is: új termékek (pl. magasabb oltásteljesítményű vagy speciális felhasználású fluormentes haboltók, mint a lítium akkumulátor tüzek oltására alkalmas EMME 6L Li-ion haboltó) jelennek meg, és a környezetbarát tűzvédelem iránti igény növekedése várhatóan hosszú távon is fenntartható trend marad.
Alternatív megoldások a habbal oltók kiváltására
Összességében az alternatívák közül mindig az adott kockázati osztályhoz és környezethez leginkább illeszkedőt kell kiválasztani. Ha a szabályozás vagy a kockázat megkívánja a habbal oltó alkalmazását (például vegyi anyagok raktározásánál, üzemanyagtöltő állomásoknál stb., ahol A és B tüzek egyaránt előfordulhatnak), akkor nem kerülhető el a fluormentes habbal oltó készülékek használata. Ilyenkor az új típusú készülékek megfelelő darabszámú elhelyezésével és rendszeres karbantartásával fenntartható a tűzbiztonság szintje. Amennyiben viszont van mozgástér az oltóanyag fajtájában, érdemes mérlegelni a fenti alternatívákat is a fluormentesítés jegyében.
Záró gondolatok
A fluormentes kézi tűzoltókészülékek térnyerése jól mutatja, hogy a tűzvédelem területén is előtérbe került a fenntarthatóság és a környezet védelme. A szabályozás által kikényszerített változás elsőre kihívást jelenthet a piaci szereplőknek és felhasználóknak – magasabb költségek, esetleges teljesítménybeli különbségek formájában –, de hosszú távon innovatív, biztonságosabb és zöldebb megoldások elterjedését eredményezi. A magyar tűzvédelmi piacon már most megtalálhatók a vezető gyártók fluormentes termékei, a karbantartók és forgalmazók pedig gőzerővel dolgoznak azon, hogy az átmenet zökkenőmentes legyen. A következő években fokozatosan lecserélődnek a régi készülékek, és 2030-ra várhatóan már csak fluormentes habbal oltók üzemelnek majd országszerte. A tűzbiztonság szintje nem csorbulhat, viszont bolygónk és egészségünk szempontjából jelentős nyereség, hogy megszabadulunk egy veszélyes szennyezőanyag-forrástól. A fluormentes kézi tűzoltókészülékek bevezetése tehát egy fontos lépés a korszerű és felelősségteljes tűzvédelem irányába, melyet a szakma és a felhasználók közös erőfeszítéssel valósítanak meg.